Fatmagul cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Fatmagül: 157. a 158. epizóda

18. 12 2017 12:15 | Alexandra Stahlová
Fatmagül: 157. a 158. epizóda
Fatmagül: 157. a 158. epizóda

Ten najkrajší narodeninový darček nielen pre Fatmagül, ale i pre Kerima, dá o sebe vedieť... Stupňujúcou sa nevoľnosťou!

Spomienky na to, ako sa Fatmagül (Beren Saat) a Kerim (Engin Akyürek) pred štyrmi mesiacmi dozvedeli, že budú mať bábätko, sú také krásne, že sa o ne obaja veľmi radi podelia so spriatelenou novinárkou, ktorá o Fatmagülinom životnom príbehu píše knihu. A pasáž o najväčšej radosti, ktorá ju a jej manžela postretla, v tej knihe predsa nemôže chýbať! Takže, o štyri mesiace predtým... Je to deň v podstate ako každý iný v toto leto – pekný, slnečný... Fatmagül a Kerim si užívajú prítomnosť jeden druhého, Rahmi (Bülent Seyran) a Mukaddes (Esra Dermancıoğlu) si zase vliezli do vlasov -, tentoraz kvôli jej žiarlivosti na susedku, ktorá si na jej vkus priveľmi privykla na to, že jej Rahmi opravuje pokazené veci v domácnosti -, nuž a Ebe Nine (Sumru Yavrucuk) s Kadirom (Civan Canova) sa zase rozhodli pre vážny krok – požiadať štát o možnosť stať sa pestúnmi drobca, ktorého otec bude hniť najbližších tridsať rokov vo väzení, pretože zabil jeho mamu. Tento deň je však výnimočný aj z iného dôvodu - Fatmagül má totiž narodeniny! Hoci sa zdá, že na to dnes všetci jej blízki akosi pozabudli...

Fatmagül sa snaží nedať veľmi najavo, ako sa jej dotklo, že všetci, na ktorých jej záleží, majú zrazu iný, zdanlivo oveľa dôležitejší program – Kerim akúsi neodkladnú zákazku vo vzdialenej štvrti, Ebe Nine návštevu kaderníka, pretože s manželom sú pozvaní na návštevu k Ömerovi a Rahmi nejakú dôležitú domovú schôdzu. Už to vyzerá tak, že bude musieť svoje narodeniny stráviť len s vernou Lodos... No potom jej zavolá Rahmi, ktorý sa znovu posekal s Mukaddes a potrebuje sa vyrozprávať, a tak sa za ním Fatmagül vyberie na pobrežie. Ktovie, s čím rátala a s čím nie, no to, čo jej milovaný brat napokon povie... To rozhodne nečakala. Rahmi s Mukaddes, malým Muratom a maličkou Elif sa totiž rozhodli odísť z Istanbulu, v ktorom sa im nežije ľahko a kde sa necítia doma, vrátiť sa späť do İzmiru, kde to poznajú a kde budú môcť začať odznova! A potom, keď jej krásnu tvár zmáčajú slzy, nastane čas na prekvapenie, ktoré na nej opäť vyčarí úsmev. Na neďaleko ukotvenej, lampiónmi vyzdobenej lodi ju už totiž s transparentom „Všetko najlepšie k narodeninám, Fatmagül!“ a množstvom darčekov čakajú jej najbližší – Kerim, Ebe Nine, Kadir, Rahmi, Murat, Ömer s priateľkou, Mehmet a Emre (Emre Yetim).

Hoci sa Fatmagül zo všetkých darčekov úprimne teší, ten najdojímavejší je bezpochyby od jej manžela – od neho totiž dostane jemnú zlatú retiazku s nežným príveskom v podobe kvietka, ktorý akoby bol rodným dvojčaťom toho háčkovaného, čo Kerim nosí neustále so sebou! Postupne narastajúcu nevoľnosť, ktorá Fatmagül mierne kazí krásnu oslavu, spočiatku prisudzuje kinetickej chorobe – koniec koncov, sú predsa na lodi. Aj keď na druhej strane je pravda, že dosiaľ je na lodi ešte nikdy zle nebolo... Opäť v súčasnosti: Mnohé sa toho zmenilo - oveľa viac, ako by ktokoľvek kedy tipoval. Tak napríklad Ebe Nine s Kadirom práve dovolenkujú v Grécku – konečne si tak dopriali náhradnú svadobnú cestu. Rahmi s Mukaddes a deťmi už žijú v İzmire. Nuž a Esme, jej mama i otec sú dnes pre Fatmagül a Kerima nielen dobrými susedmi, ale i priateľmi. Ba nie, od istej chvíle akoby boli členmi jednej veľkej rodiny! A nielen to, už o pár dní sa k nim chystajú Emre s rodičmi - na pytačky!

No čo sa týka nášho príbehu, je to zatiaľ ešte len hudba budúcnosti. V ňom sú zatiaľ všetci presne tam, kde sme ich zanechali naposledy – na oslave Fatmagüliných narodenín! Krátko po jej skončení a návrate domov sa s Fatmagül, hoci už je opäť na pevnej zemi, znovu zatočí svet – a znovu ju zradí žalúdok, ktorý má akoby na vode. Krajne znepokojený Kerim napriek pokročilej hodine zavolá tete, aby ju požiadal o radu. Je zvláštne, že ani jej, skúsenej bylinkárke, nenapadlo to, čo jej bystrému manželovi hneď... Žeby Fatmagül mohla byť tehotná! Tú to tak poteší, že obratom zavolá Fatmagül a túto možnosť jej nadškrtne – a zdá sa, že s Kadirom trafili klinec po hlavičke! Kerim je taký šťastný, že ho Fatmagül musí krotiť, aby sa netešili predčasne a nerobili si zbytočné nádeje, kým to nepotvrdí aj tehotenský test. Obaja však v kútiku srdca tušia, že je to naozaj tak, že sa z nich už o pár mesiacov stanú rodičia a že drobček, ktorý dal o sebe vedieť, je ten najkrajší narodeninový darček nielen pre Fatmagül, ale pre oboch. Nuž a už na druhý deň to tehotenský test skutočne potvrdí...

Len o pár dní neskôr, len deň po súdnom procese s Yaşaranovcami, sa stane niečo, čo raz a navždy zmení vzťahy Fatmagül, Kerima a ľudí z ich susedstva. Po návrate domov, kam ich vezie dobrák Emre, si totiž všimnú, že horí dom ich najbližších susedov. Najhoršie však nie je to, že hasiči meškajú, ale že majiteľ domu, vznetlivý Esmin otec, je stále vo vnútri! Kerim s Emrem neváhajú ani minútu, oblejú sa vodou a vbehnú do domu pohľadať ho. Nebyť ich dvoch, zrejme by túto tragédiu neprežil – vďaka nim z toho vyšiel len s miernou otravou splodinami a pár ľahšími popáleninami. Ešte na nemocničnej posteli sa obom záchrancom zo srdca poďakoval, Fatmagül a Kerima požiadal o odpustenie za to, ako neodpustiteľne sa k nim správal, a úprimne im ponúkol priateľstvo svoje i svojej rodiny – a oni mu radi odpustili a ponuku priateľstva prijali, čo dodnes nik z nich neoľutoval. Práve naopak, z nepriateľov sa stali priatelia... A z priateľov skutočná rodina. Rodina, ktorá im pomohla vyrovnať sa s bolestným, no nevyhnutným odchodom tej skutočnej – sotva sa totiž Esme a jej mama stihli ohriať v Ružovej záhrade, kde nastúpili ako výpomoc a v istom zmysle aj náhrada za Fatmagül a Ebe Nine, nastal čas veľkého lúčenia rodiny s Rahmim, Mukaddes a Deťmi, ktorí sa odsťahovali do İzmiru.

No aby bol príbeh úplný, nestačí vedieť len to, čo bolo pred procesom a po ňom, ale treba poznať i všetky jeho podrobnosti. A tak Fatmagül kamarátke novinárke napokon porozpráva i o dni, keď bola nútená pred súdom naposledy čeliť tvárou v tvár svojim trýzniteľom – o dni procesu so Selimom (Engin Öztürk) a s Erdoğanom (Kaan Taşaner) Yaşaranovcami!

Sledujte v utorok, 19. decembra, o 12.25 a v stredu, 20. decembra, o 11.05!

Upútavka

 
Materský cit - v sobotu, 4. februára, o 20.30!
Sledujte celé epizody na